Historie sázení

Svět sázek na sportovní události a ruletu je velmi starý, historie sázení je lidstvu vlastní

Vzrušení, které zažíváme při sázkách, se nedá slovy jen tak popsat. Prostě je to instantní adrenalin na pár minut, když se vsadíme se spolužákem, kdo vyhraje souboj v páce. Ale také na pár hodin, když dáme stokorunu na výhru oblíbeného fotbalového týmu a chceme si tím ještě vylepšit pocit z vítězství nad rivalem z vedlejšího města. Jistě, sázky nás potkávají dnes a denně. Jakou má za sebou toto odvětví vlastně historii?

Sport, ale i číselná loterie, přesně to jsou oblíbené kratochvíle dneška

Sportovní zápasy se tipují už skoro čtyři staletí, historie sázení je tak velmi bohatá a pestrá. Na počátku byli dva angličtí podnikavci, kteří se jmenovali Havers a Prettyman. A oč šlo? Vlastně to byla první verze hry Dostihy a sázky, protože každý dal do banku jednoho výkonného koně a vsadil na něj určité peníze. Kdo vyhrál, to vlastně není moc důležité, ale první kurzová sázka na sportovní klání byla na světě. Začátkem dvacátého století se pak přidalo i sázení na fotbal nebo jiné organizované sportovní soutěže.

Česká historie sázení začala vlastně až v devadesátých letech minulého století

Dřív se sázelo možná pokoutně, ale oficiální historie kurzových sázek v Čechách začala až po takzvané Sametové revoluci. Samozřejmě je to v principu zcela jasné, nové možnosti pro podnikání otevírají stavidla všem, kteří chtějí vlastnit sázkovou kancelář a rozvíjet ji. Jako první vstoupila na český trh sázková kancelář Fortuna, další brzy následovaly – a dnes je výběr poměrně hodně pestrý. Navíc se nabízí možnost sledovat sportovní přenosy v kteroukoliv denní i noční hodinu, a to nejen na PC nebo notebooku, ale i díky mobilnímu telefonu. Sport si proto můžete pustit naprosto všude, kde bude kvalitní Wi-Fi připojení!

Povolení sázek takřka na všechno je symbolem dvacátého století

Možná vás to překvapí, ale volný poválečný trh v západní Evropě neznamenal, že se může sázet takřka na vše, nač si jen vzpomenete. Úplné povolení sázek dnešního střihu přišlo ve Velké Británii až začátkem šedesátých let minulého století. Je pravda, že český trh donedávna trochu za Západem zaostával, ale třeba tržby ze sportovních sázek už jdou dnes do miliard korun. Sázet už také nemusíte jen na sportovní události, nabízí se i společenské sázky. Výsledek parlamentních voleb, volba prezidenta, udělování uměleckých cen, pohlaví novorozence narozeného oblíbené celebritě – a to jsme dali k dobru jen pár příkladů! Historie sázení v posledních letech hovoří za všechno…

A může za to hlavně internet, který spojuje prakticky celé lidstvo

Hlavním důvodem, proč se celosvětově rozmohlo kurzové sázení, je přístupnost internetu. Ten je k dispozici až na pár výjimek vlastně celosvětově, takže expanzi sázkových kanceláří vlastně nic nebrání. Snad jen kromě legislativy jednotlivých zemí, ale to už je trochu jiná kapitola. Sázet díky mobilu můžete i na procházce v lese, při dlouhé jízdě vlakem, z restaurace, jednoduše odkudkoliv se vám zrovna chce. I proto je oficiální historie sázení už docela dlouhá…

A v čem je vlastně kurzové sázení pro většinu lidí tolik přitažlivé?

Existuje mnoho důvodů, proč jsou sázky na sport (a samozřejmě nejen ten) hodně atraktivní. Které to jsou…?

  • Vsadit si můžete ve frontě v bance, ale klidně i během polední pauzy v práci.
  • Vsaďte klidně jen pětikorunu a můžete vyhrát milion, byť šance je logicky malá.
  • Šance na výhru. Pokud rozumíte sportu, nebudete čekat věčnost jako u číselných loterií.
  • Trocha adrenalinu. Kdo by ho necítil, když vsadí tisícovku na výhru Švédů na MS v hokeji?
  • Radost ze hry. A nesmíme nechat stranou ani sportovního ducha, jehož má většina sázkařů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..